Pansament cu hidrocoloid, cu absorbtie rapida, pentru tratamentul umed al plagilor.

Pansamente Hydrocoll Clasic, 20*20 cm, 5 bucati, Hartmann
recomandat in cazul ranilor si a escarelor neinfectate, autoadeziv
în stoc
410,00 Lei
Beneficii Pansamente Hydrocoll Clasic, Hartmann:
- Hydrocoll este un pansament absorbant autoadeziv cu hidrocoloid, cu un strat superior semipermeabil, impermeabil pentru microorganisme si apa.
- Hidrocoloidul se transforma in gel la contactul cu exsudatul din plaga, formand un mediu umed cu efect stimulant asupra granulatiei si epitelizarii.
Mod de utilizare:
Plagi neinfectate cu secretii reduse si moderate.
Plagi cu tendinta slaba de vindecare si formare lenta a tesutului de granulatie (ex. ulcer de gamba, escare).
Zone de prelevare a grefelor de piele.
Pansamentul se indeparteaza in momentul decolorarii si formarii unei vezicule de dimensiunea plagii.
Precautii / Atentionari:
Nu utilizati hydrocoll în escarele profunde cu extindere musculara, tendinoasa sau osoasa, pe plagi infectate sau în cazul arsurilor de gradul trei.
Scrieti propria recenzie
Întrebări și răspunsuri despre produs
Produsul Pansamente Hydrocoll Clasic, 20*20 cm, 5 bucati, Hartmann face parte din categoriile Dispozitive Medicale , Consumabile Medicale






